W ramach inicjatywy lokalnej Szymon Kryczka w imieniu Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, wystosowała wniosek o realizację zadania publicznego pod nazwą Zabytkowym tramwajem przez lato – Konstal 4N1 i Konstal 102Na czyli „eNką na 102. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Miasto Częstochowa. W wykonaniu zadania czynny udział bierze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, partnerem akcji jest Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

 

Impreza odbywa się w każdą niedzielę od 20 lipca do 28 września. Przejazd jest bezpłatny, a każdy z pasażerów otrzymuje pamiątkowy bilet zerowy. Aktualnie linia obsługiwana jest wagonem Konstal 4N1. Mamy nadzieję, że tramwaj Konstal 102Na zdąży wyjechać podczas trwania inicjatywy na częstochowskie tory. Wagon 102Na jest remontowany z inicjatywy Andrzeja Czerwika – który od ponad roku (w każdą niedziele) prowadzi prace wraz z pozostałymi członkami stowrzyszenia Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.  Remont mogą Państwo śledzić na stronie internetowej: www.starytramwaj.czest.cz

 

Podczas pierwszego przejazdu 20 lipca Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przeprowadził kontrolę biletów wśród pasażerów – Ci byli zaskoczeni.

 

Rozkład jazdy linii zabytkowej Z3 znajdą Państwo na stronie internetowej inicjatywy: 

 

www.enkana102.czest.cz/rozklad