W głosowaniu na zadania zgłoszone do IV edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 13,2% mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, którzy wybrali 112 projektów do realizacji w 2018 r.

 

W IV edycji budżetu obywatelskiego w Częstochowie wzięło udział 30 625 osób, oddając

  • 12 208 głosów przez internet (w tym 280 nieważnych),

  • 18 417 głosów na kartach do głosowania (w tym 1170 głosów nieważnych), w 51 punktach do głosowania zlokalizowanych na terenie całego miasta oraz za pośrednictwem poczty.

Oddano 29 175 ważnych głosów.

Spośród 526 zadań poddanych pod głosowanie do zrealizowania w 2018 roku wybrano aż 112 z nich, na łączną kwotę 8 717 821 zł.

Frekwencja w tegorocznym głosowaniu wyniosła 13,2%. Najwyższą odnotowano w dzielnicy Dźbów – 38,81%.

Wśród zwycięskich propozycji znalazły się zarówno inwestycje, jak i tzw. zadania bieżące, takie jak doposażenie bibliotek, remonty chodników, parkingów, imprezy sportowe czy kulturalne.

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy najczęściej głosowali na Festiwal Futbolu. Ta impreza sportowa zdobyła 36 034 punktów, plasując się na pierwszym miejscu wśród propozycji ogólnomiejskich. W ramach trzydniowej imprezy sportowej odbędą się m.in. turniej piłkarski dla najmłodszych, trening fitness, zajęcia zumby oraz szereg innych wydarzeń mających na celu promocję zdrowego stylu życia.

Propozycją, która cieszyła się równie dużym zainteresowaniem głosujących był projekt OSA (Osiedlowo – Sportowo – Aktywnie), czyli cztery place aktywności ruchowej (boisko, skatepark, siłownia plenerowa, plac street workout) zlokalizowane w czterech dzielnicach naszego miasta: na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Rakowie i w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów.

Ponadto, w przyszłym roku powstanie w naszym mieście mini tężnia na Promenadzie Niemena, wodny plac zabaw dla dzieci na Wrzosowiaku, a nad Wartą pojawią się dwie miejskie plaże.

Chętnie głosowano na zadania mające na celu ochronę środowiska. Wśród zwycięskich zadań znalazły się m.in. zakup akcesoriów dla zwierząt z miejskiego schroniska, budowa budek lęgowych dla ptaków czy domków dla owadów zapylających.

Wśród zadań ogólnomiejskich do realizacji wybrano fotopułapki, których celem jest monitorowanie dzikich wysypisk pojawiających się na terenie naszego miasta.

Szczegółowe wyniki głosowania są dostępne pod adresem https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/.