Ponad dwie godziny trwały wczoraj w siedzibie Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych burzliwe dyskusje na temat ruchu rowerów i motocykli w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Miasta, Radni Miasta, przedstawiciele Rad Dzielnic, specjaliści z Miejskiego  Zarządu Dróg i Transportu, przedstawiciele środowisk motocyklistów, rowerzyści, mieszkańcy Częstochowy. Uczestnicy dyskutowali na temat ruchu motocykli i rowerów w Alejach. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwał moderator, dr Zbigniew Wieczorek z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej.

 

 

Mieszkańcy udowodnili dziś na tym spotkaniu, że Częstochowa może być przykładem dla innych miast, jak powinny wyglądać konsultacje społeczne – powiedział moderator spotkania, dr Zbigniew Wieczorek. Najlepsze rozwiązania rodzą się właśnie podczas dyskusji, kiedy na problem można spojrzeć z wielu stron, poznać opinie wszystkich zainteresowanych. Konsultacje pozwalają znajdować rozwiązania alternatywne, inicjują aktywność społeczną, która jest podstawą rozwoju każdego miasta.

Urzędnicy, wspólnie z mieszkańcami dokładnie analizowali każde z nadesłanych rozwiązań ruchu rowerów i motocykli. Punkt po punkcie zastanawiano się nad wadami i zaletami proponowanych wariantów.

 

 

Bardzo się cieszę, że jest nas dziś tylu na tej sali, świadczy to o tym, że mieszkańcy angażują się w życie miasta i chcą mieć wpływ na jego dalszy rozwój. – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowy. Znając opinie i zdania różnych grup mieszkańców, łatwiej jest podjąć dobrą decyzję. Częstochowianie wykazali się prawdziwie obywatelską postawą. Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej, a konsultacje społeczne w naszym mieście staną się platformą dialogu i porozumienia.

 

Konsultacje społeczne „Aleje Dwóch Kółek?” potrwają do końca kwietnia. Ostatnim etapem będzie przeprowadzenie wśród mieszkańców naszego miasta ankiety dotyczącej zaproponowanych rozwiązań komunikacyjnych dla jednośladów w Alejach Najświętszej Maryi Panny. Ankieta dostępna będzie w dniach od 28 marca do 14 kwietnia we wszystkich budynkach Urzędu Miasta Częstochowy, formularz ankiety będzie można również wypełnić elektronicznie na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl, ankiety będą również dostępne w Radach Dzielnic w godzinach dyżurów radnych.

 

Galeria zdjęć

[nggallery id=5]