Wygrajmy sobie miasto – czyli nauka przez doświadczenie.

W lutym i marcu uczniowie częstochowskich gimnazjów zdobywają wiedzę czym jest samorząd, jakimi rządzi się zasadami i co można zrobić, żeby w naszej społeczności lokalnej żyło się nam jak najlepiej.

W Urzędzie Miasta Częstochowy została przygotowana planszowa gra strategiczna dla młodzieży. Podczas rozgrywki uczniowie samodzielnie, w nietypowy sposób, mogą dowiedzieć się jak aktywnie wpływać na jakość życia w społeczności lokalnej.

Podczas 2-godzinnych warsztatów młodzi ludzie dyskutują, spierają się i szukają kompromisów. Opracowana gra należy do tzw.: – „serious games” czyli gier, które pomagają rozwiązywać konkretne problemy lub docierać do ludzi z pewnym ukierunkowanym przekazem.

Serious games to gry, których podstawowym celem nie jest wyłącznie rozrywka. Służą one zdobywaniu, rozwijaniu i utrwalaniu przez graczy konkretnych umiejętności oraz rozwiązywaniu problemów. *

Podczas rozgrywki młodzi ludzie wcielają się w różne role i dzięki temu mają możliwość sprawdzenia się w nowych dla nich sytuacjach. Doskonalą również swoje umiejętności w dyskusji t.j.: formułowanie argumentów, umiejętne słuchanie innych, szukanie kompromisów. Uczestnicząc w grze młodzi ludzie mogą doświadczyć tego, że najlepszą odpowiedzią na pojawiające się podczas pracy w grupie problemy jest współpraca, empatia i jednakowa troska o wszystkich uczestników gry.

Po zakończeniu 30 minutowej rozgrywki uczniowie sami formułują zasady harmonijnego życia w społeczności lokalnej. Dowiadują się również, na czym polega budżet obywatelski, i że dzięki niemu sami mogą zadbać o swoje potrzeby, w najbliższym otoczeniu, w szkole, dzielnicy i mieście.

Równość to równy dostęp wszystkich mieszkańców miasta, do jego zasobów – udział w warsztatach sprawia, że młodzi ludzie zdobywają wiedzę jak samodzielnie, w aktywny sposób, włączyć się w życie społeczności lokalnej.

Spotkania z budżetem obywatelskim odbywają się w gimnazjach, które zgłosiły chęć udziału w grze w lutym i marcu.