W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyły się publiczne konsultacje założeń programu funkcjonalno-użytkowego oraz wstępnych propozycji rozwiązań urbanistycznych dla planowanej budowy nowej wielofunkcyjnej hali sportowej przy ul. Żużlowej w Częstochowie.

Konsultacje na zlecenie Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta przeprowadziło Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji „Arus” z Bydgoszczy – twórcy m.in. Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy.
W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział prezydent Częstochowy i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta Piotr Kurpios, radni, działacze sportowi, specjaliści Urzędu Miasta, dziennikarze i zainteresowani budową nowej hali.

 

Program funkcjonalny określi co w nowej hali może się znaleźć, jakie może pełnić funkcje. Będzie podstawą do przetargu na projekt nowej hali i jej wykonanie. Prosimy o opinie w tej sprawie do 10 listopada, na adres Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta  w Częstochowie. Biuro „Arus” ma czas na wykonanie programu do połowy grudnia.

 

Hala ma być wielofunkcyjna, przystosowana do organizowania imprez o różnym charakterze: oprócz imprez sportowych także koncertów, targów. W hali będzie możliwa organizacja różnorakich imprez sportowych. Ponieważ w świecie nie ma takich rozwiązań technicznych, które pozwalałyby organizować rozgrywki w różnych dyscyplinach na tej samej nawierzchni, podstawową ma być nawierzchnia do siatkówki. Jeśli będzie potrzeba, na inne rozgrywki zamontowana zostanie inna nawierzchnia

 

Jedną z propozycji pracowni architektonicznej było rozważenie odsłonięcia przyszłego obiektu, m.in. na rzekę. poprzez schowanie pod ziemię obecnej szpetnej magistrali ciepłowniczej. Inną propozycją było połączenie hali z koroną stadionu Włókniarza, tak by hala była wykorzystywana do imprez wystawienniczych.
Przewiduje się wstępnie wybudowanie w kompleksie piętrowych parkingów samochodowych – koszt podziemnych ze względu na wody gruntowe byłby bardzo duży.

Według wstępnych założeń hala w Częstochowie liczyć ma 6356 krzesełek oraz możliwość dostawienia 1224 kolejnych miejsc siedzących. Powierzchnie parkingowe na terenie hali mogą mieć w tej lokalizacji 859 miejsc parkingowych, na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego dodatkowo 1500 miejsc parkingowych.
Według wstępnych projektów powierzchnia całkowita obiektu może wynieść 22 tys. metrów, a zabudowy 8 tys. 900 metrów kwadratowych.

 

Na widownię, arenę i magazyny sprzętu sportowego  można na przykład przeznaczyć 7562 metry kwadratowe, foyer, szatnie dla widzów i kasy – 3800, gastronomie i restauracje – 680, kafeterie – 230, sale konferencyjne 400, odnowę biologiczną i serwis medyczny 670, kręgielnie –  970, szatnie dla zawodników 1436 m kw.