Tort w formie tramwaju Twist okazał się nieco zbyt mały dla wielbicieli tramwajów, uczestników festynu, promującego komunikację tramwajową nową linię tramwajową i inaugurujący Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Częstochowie.

 

Impreza zlokalizowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Orkana, przy nowej linii tramwajowej biegnącej przez Błeszno i Wrzosowiak, rozpoczęła się paradą tramwajów – od najbardziej zabytkowej N-ki, przez tramwaj 102Na, przez dobrze znaną „stopiątkę” (105N), po zupełnie nowego TWISTA, który obsługuję nową częstochowską linię tramwajową nr 3. Ci, którzy przyszli na festyn mogli przejechać się zabytkowymi tramwajami po nowej trasie – między zajezdnią MPK a stadionem Rakowa. Czynili to na tyle licznie i chętnie, że oprócz zabytkowej N-ki, w kursy ruszyć musiała także kolorowa „stodwójka”. Wydano po kilkaset porcji częstochowskiego żuru oraz tortu w formie tramwaju, który rozkroił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

 

Sporą popularnością cieszyły się także dmuchańce dla najmłodszych, występy Orkiestry Dętej OSP Mykanów wraz z mażoretkami, pokazy częstochowskiego Klubu Karate „BUDO” i finałowy występ dziewczyn z zespołu „A to ci biesiada”. Były konkursy sportowe dla dzieci i młodzieży, dużo ludzi wypełniło ankietę komunikacyjną przygotowaną przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

 

Prezydent Częstochowy wraz z wicemarszałkiem województwa śląskiego Mariuszem Kleszczewskim przejechali się nową linią tramwajową (ze środków unijnych RPO Województwa Śląskiego sfinansowano 85% kosztów inwestycji związanej z budową linii), a ze sceny Krzysztof Matyjaszczyk dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej powstania i uruchomienia sporo przed planowanym terminem (przypadającym na koniec listopada br.). Podziękowania trafiły m.in. do wykonawców inwestycji (firmy Drog-bud i Kromiss-Bis), Wydziału Inwestycji UM, przewoźnika – MPK sp. z o.o. oraz organizatora komunikacji zbiorowej – Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. Specjalne wyrazy uznania prezydent przekazał Częstochowskiemu Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej, który od początku mocno sekundował budowie nowej linii i był pilnym recenzentem szczegółowych rozwiązań projektowych i realizacyjnych. Klub był także, oprócz Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta, wykonawców inwestycji, MPK i MZDiT – współorganizatorem niedzielnej, niewątpliwie udanej imprezy.

 

Prezydent i dyrektor MZDiT nie omieszkali jednocześnie przeprosić mieszkańców za utrudnienia komunikacyjne, jakie towarzyszyły budowie nowej linii oraz pierwszym dniom ruchu pasażerskiego na tej trasie, a także za inne utrudnienia, jakich doświadczają mieszkańcy z związku z dużą liczbą prowadzonych ostatnio inwestycji i modernizacji drogowych w Częstochowie.

 

[nggallery id=13]