Fabryka czekolady, SPA dla zwierząt, bezpłatna pływalnia dla dzieci, wypożyczalnia gokartów – to tylko niektóre z propozycji do realizacji w ramach IV edycji budżetu obywatelskiego, jakie pojawiły się podczas happeningu „Nowa mapa Częstochowy”, w minioną sobotę, 29 lipca, na Placu Biegańskiego.

 

Już od godz. 11 około 30 wolontariuszy aktywnie zachęcało częstochowianki i częstochowian do zgłaszania swoich projektów do budżetu obywatelskiego i wzięcia udziału w głosowaniu. Na płycie Placu Biegańskiego namalowali kredą mapę Częstochowy, na której można było wpisać swoje propozycje. – Pomysłów mieszkanek i mieszkańców było tak dużo, że mapa okazała się zbyt mała. – mówi Edyta Widawska z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, organizującego wydarzenie. Tablice dzielnic informowały co do tej pory udało się zrealizować w ramach poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. W specjalnie przygotowanym kąciku dla dzieci, mogły one narysować swoje pomysły na to, co chciałyby aby pojawiło się w mieście. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz wielkich baniek mydlanych. O godz. 13 w miasto wyruszył zabytkowy tramwaj, który przez trzy godziny przemierzał Częstochowę. Podczas bezpłatnego przejazdu pasażerowie mogli uzyskać od wolontariuszy informację czym jest budżet obywatelski, w jaki sposób i do kiedy należy zgłaszać propozycje zadań oraz kiedy i gdzie będzie można oddać swój głos na zgłoszone projekty.

 

W happeningu wziął udział również Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, który rozmawiał z mieszkańcami na temat ich pomysłów na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego, zarówno ogólnomiejskie, jak i dotyczące poszczególnych dzielnic. – Z roku na rok budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji pula środków jest jeszcze większa, wynosi aż 8 mln 735 tys. 830 zł, zatem zachęcam częstochowianki i częstochowian do wzięcia udziału w tej inicjatywie. To Wy decydujecie, na co zostaną wydane te pieniądze.

 

Już tylko do 8 sierpnia mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą zgłaszać swoje propozycje projektów, poprzez elektroniczny generator wniosków na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl lub na formularzu papierowym, który należy złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, przy ul. Śląskiej 11/13.

 

Happening został zorganizowany przez Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej oraz Urząd Miasta Częstochowy, w ramach projektu „Jasne, że razem II”, finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.